FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž z Antverp

Antverpy

Antverpy leží padesát kilometrů od Bruselu v deltě řeky Schelde a jsou zároveň i mořským přístavem, druhým největším v Evropě hned po Rotterdamu. Koncem šestnáctého století byly dokonce hlavním evropským obchodním městem.

 

Se svými 455 000 obyvateli jsou Antverpy druhým největším belgickým městem. Za dobu své existence si vysloužily dvě přezdívky: první zní Rubensovo město, protože zde žil a tvořil vlámský malíř Peter Paul Rubens, a druhé pojmenování Jeruzalém Západu Antverpy dostaly vzhledem k velké židovské komunitě, která zde žije již od šestnáctého století.

Charakterizovat Antverpy několika slovy je obtížné. Jsou městem, které na vás již při prvním setkání dýchne historií, městem, kde se téměř na každém kroku budete setkávat s nezapomenutelným uměním slavných malířů. Zároveň jsou i městem módy a diamantů, městem s velmi působivými secesními cechovními domy. Městem nabízejícím neuvěřitelné čokoládové kreace jako pralinky Burie a dorty a pralinky DelRey. Nespočetné hospůdky, kde si můžete v klidu posedět.

Mezi nejnavštěvovanější patří Pelgrom a De Vagant specializující se na jenever, z restaurací potom Brasserie Appelmans či frietkot Max. Antverpy mají také jednu z nejstarších zoo na světě, kdy si přímo uprostřed města můžete prohlédnout přes 4000 zvířat.

Město historie a umění

Dominantou města je gotická katedrála na nábřeží Šeldy zasvěcená Panně Marii, jejíž stavba trvala 269 let. Je opravdu monumentální, má délku 117 m, šířku 65 m a náleží k ní 7 lodí a 14 kaplí. Nejvzácnější ozdobou jsou Rubensovy obrazy. Jižně od ní se rozkládá náměstí Groenplaats se sochou Rubense v nadživotní velikosti, na západní straně najdete bývalé hlavní tržiště Grote Markt, jemuž vévodí 67 metrů dlouhá renesanční radnice a nádherné cechovní domy z 16. a 17. století s bohatou pozlacenou sochařskou výzdobou. Věhlasné jsou i kostely sv. Karla Boromejského a sv. Pavla.

Antverpy jsou však i městem s barokním leskem malířů, jako byl Peter Brueghel, Anton Van Dyck, Jakob Jordaens a zvláště Peter Paul Rubens. Návštěvu Rubensova domu, nazvaného prostě Rubenshuis, by neměl opomenout žádný návštěvník Antverp. Vyhledávaným je i Královské muzeum krásných umění a Muzeum Plantin Moretus.

Město diamantů a módy

Jestliže budete nasyceni uměním a historií, tak vězte, že Antverpy žijí samozřejmě i přítomností. Například diamanty. Na náměstí královny Astrid najdete muzeum diamantů, o kousek dál se můžete projít „diamantovými ulicemi“ ve čtvrti Zurenborg, kde je jedno zlatnictví vedle druhého. V ulici Appelmansstraat je obchod Diamondland, kde se každou sobotu od 14 do 17 hodin předvádí broušení diamantů. Pod přísnou ostrahou skrytých kamer se můžete projít po ulici Lange Herentalsestraat, kde je nejvýznamnější diamantová burza světa.

Pokud se zajímáte o odívání, máte o důvod víc, proč navštívit právě Antverpy. V posledních dvaceti letech se totiž zařadily mezi módní metropole, jako jsou Milán, Londýn nebo Paříž. Za návštěvu stojí hlavně butiky Antverpské šestky, především obchod nejkontroverznějšího z návrhářů Driese van Notena v ulici Nationalestraat.

Nádraží, Toerisme Antwerpen
Rubensova socha, Tomáš Kubeš
Náměstí Grote Markt a socha Brabo, Tomáš Kubeš
     
    NAŠE TIPY

    Místní turistické informace

    Místní doprava

    Ubytování

    hotely **** - *****

    hotely ***

    hotely * - **

    priváty B&B

    hostely

    Jídlo & pití

    top restaurace

    běžné restaurace

    levné restaurace

    hospody a bary

    Doporučujeme

    Samoobsluha

     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011