FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Dary moře

Mušle a krevety

Belgičané si potrpí na dary moře. Patří mezi ně zejména mušle, krevety a ústřice, které se ve zdejším kraji těší velké oblibě.

 

Lov krevet na koních

Poblíž proslaveného belgického přímořského letoviska Oostende uvidíte něco, co jste pravděpodobně v životě neviděli, a asi jen tak neuvidíte: rybáře ve žlutých pogumovaných oblecích na koních ve vlnách Atlantiku a za nimi rybářské sítě. Obrázek, kdysi tak běžný na celém šedesátikilometrovém belgickém pobřeží, dnes můžete spatřit pouze v Oostduinkerke. Dříve prastará živnost, dnes převážně turistická atrakce. Zabývají se jí většinou farmáři, kteří ráno vyjedou s koněm k moři, celé dopoledne brouzdají napříč ve vlnách, v poledne úlovek zpracují a prodají. A co loví? Krevety. Drobné, našedlé a pro svoji zvláštní výraznou chuť vyhledávané gurmány na celém světě. Jedí se v salátu, v koktejlech s majonézou, v sendviči i v polévce, dávají se na stůl v misce místo oříšků. Nejlépe však chutnají čerstvé, ihned po výlovu, když se k zážitku z jídla přidává jedinečná neopakovatelná atmosféra.

Mušle v kotlíku

Denně se v belgických restauracích připravují tisíce kilogramů zcela čerstvých mušlí nejvyšší kvality z oblasti Zeelandu, jež se objednávají u dodavatele odpoledne, a ten je, protože mušle nemají rády denní světlo, dodává živé vždy navečer. Pouze v době reprodukce mušlí, přibližně od Velikonoc do poloviny července, jsou podávány o něco méně kvalitní mušle z Dánska a Británie. V Bruselu ty nejlepší restaurace nabízející mušle najdete v Beenhouwersstraat. Jedná se o uličku nacpanou téměř k prasknutí restauracemi a venkovními zahrádkami. Nenechte se ale zmást zdánlivou honosností některých podniků a skvělými nabídkami poledních menu. Perla mezi restauracemi specializující se na mušle se totiž jmenuje Chez Leon a je vyhledávaná i členy královské rodiny.

Bohumil Brejžek, nezávislý publicista

Tradiční lov krevet v Oostduinkerke, D. de Kievith
Mušle v restauraci Les Moules, Les Moules
Ústřice
     
     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011