FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž z Gentu

Gent, město s jiskrou

Pouhou půlhodinu jízdy vlakem nebo autem z Bruselu se nachází Gent, neobyčejně charizmatické město na soutoku řek Leie a Šeldy, jež je často přirovnáváno, pokud se týká krásy jeho památek a neobyčejné atmosféry, k Paříži.

 

V šestnáctém století patřil Gent k nejbohatším městům v celé Evropě a je to i náležitě vidět. Rozkvět mu přinesl zejména obchod s textilem a bohatí měšťané byli ke svému městu skutečně štědří. Nechali postavit kostely a veřejné budovy, které neměly obdobu, a sami se usídlili v domech a palácích, nad nimiž stojíme v úžasu. Naprosto unikátními architektonickými celky jsou nábřeží Graslei a Korenlei s bohatými cechovními domy. Jsou tu zastoupeny mnohé stavební slohy, od pozdní gotiky až po baroko, a jinde než v Gentu tak zachovalý ucelený komplex domů nenajdete.

Gent má nejvíce chráněných historických památek ze všech belgických měst. V prvé řadě to jsou proslavené věže chrámů svatého Bavona a svatého Mikuláše a Belfort Lakenhalle (tržnice sukna), které vytvářejí nenapodobitelnou siluetu města. V chrámu sv. Bavona, v Sint-Baafskathedraal můžeme spatřit impozantní dílo bratří van Eyckových, slavný deskový oltář „Klanění beránku“ z roku 1432, jedno z vrcholných děl středověké kultury. Kolorit města je dotvářen množstvím zachovaných měšťanských domů spolu se starobylou citadelou a hradem Gravensteen z 12. století, netradičně umístěným v centru města, který ve svých prostorách ukrývá atraktivní muzeum dobových mučidel.

Za pivem s bellemanem

Historické centrum si můžete prohlédnout i na procházce se zvoníkem – bellemanem, který vás provede nočním městem od hospody k hospodě. Když se s pitím piva loudáte, pobídne vás zvonkem, a jde se dál!Na nedostatek práce si nemůže stěžovat, jen v centru Gentu se nachází oficiálně 265 hospod a výčepů. Vynechat nesmíte pověstnou hospodu Dulle Griet nabízející 250 různých piv. Udržují zde starý zvyk: Ten, kdo si dá velké pivo (1,2 litru!), odevzdá do koše botu jako zástavu, že později zaplatí, a hostinský mu ji do té doby vytáhne ke stropu. Na jalovcovou zajděte do Dreupelkotu, opět budete šokováni rozsáhlou nabídkou. Vyhledávanými restauracemi jsou Belga Queen a Brasserie Pakhuis. Ochutnejte zdejší báječnou specialitu: waterzooi van kip (kuře na vodě) nebo waterzooi van vis (ryba v téže úpravě). Pokud chcete přivézt domů nějakou delikatesu, tak z obchodu Wickerhoff, bonbony dle starých receptur od Temmermana, hořčici od Tierenteyna, pivo a jalovcovou si nejlépe vyberete v Beer & Gin House. A samozřejmě pralinky – ať už to budou Dascalides, nebo Yuzu, určitě vám budou chutnat.

Pulsující město

Ve středověku snesla srovnání s Gentem, co do bohatství a výstavnosti, snad jedině Paříž, což je dodnes vidět na nekonečném seznamu gentských památek z té doby. Gent však v žádném případě neznamená pouze historii, ale naopak. Je to město plné života a mládí, což vám dává poznat na každém kroku. Jako univerzitní město je plné mladých lidí (na zdejší slavné univerzitě se vzdělává 50 000 studentů z celého světa, vyhlášená je zejména právnická fakulta). Kavárny, hospůdky, spousta mladých, průjezdy a průchody zdobené graffiti, moderní trendové restaurace, hlučné bary...

Gravensteen, Tomáš Kubeš
Belleman, Tomáš Kubeš
Tři věže Gentu,Tomáš Kubeš
   
  NAŠE TIPY

  Místní doprava

  hotely **** - *****

  hotely ***

  hotely * - **

  priváty B&B

  hostely

  Jídlo & pití

  levné restaurace

  Noční život

  Zajímavé obchůdky

  Samoobsluha

   
   
  © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011